Цукровий діабет собак та котів

Ключові слова: цукровий діабет, ендокринні порушення, підшлункова залоза, інсулінозалежний, інсулінозалежний, інсуліннезалежний, гіпоглікемія, синдром Сомоджи.

Цукровий діабет – ендокринне порушення роботи підшлункової залози.

Медична нозологічна назва хвороби – цукровий діабет  (лат. diabetes mellitus) вперше була зфіксована в роботах древньо грецького лікаря Деметриоса з Апамании (другий вік  до н. е..), має кріння в давньо-грецькій мові.  Якщо перекласти значення цієї назви на українську мову  значення буде – перетинаю чи переходжу.  У 1675 році Томас Уілліс помітив, що при поліурії (підвищене виділення та утворення сечі) сеча буває «солодкою», але не завжди. Для тих випадків коли смак був солодким він додав до терміну діабет (лат. diabetes) слово mellitus, яке на латинській мові має значення –  «солодкий, як мед» (лат. diabetes mellitus).

Тварини хворіють такими же серйозними захворюваннями, як і люди. Тому цукровий діабет у кішок або собак явище не таке вже й рідкісне. В основному, така хвороба має спадковий характер. Собаки, які досить часто мають цукровий діабет, належать до таких порід, як такса, фокстер’єр, ірландські тер’єри і шпиці. Діабет у кішок в основному з’являється у шість років і більше, а у собак після 7 років. Але є і випадки раннього розвитку захворювання, тому уважне ставлення має бути завжди.

Як визначити цукровий діабет?

Характерні симптоми такого захворювання є:

Підвищений або знижений апетит;

Ожиріння або навпаки схуднення;

Сильна спрага, яку складно контролюватим (полідепсія);

Солодкуватий запах з рота;

Часті сечовипускання (поліурія);

Значне погіршення зовнішнього вигляду.

Такі ознаки дозволяє швидко визначити захворювання і встигнути з правильним лікуванням. Багато власників котів та собак, які переживають за своїх вихованців, готові зробити все можливе, щоб витягнути його з такої серйозної проблеми.

Цукровий діабет – що він робить з хворою твариною?

Власники тварин, які вже встигли захворіти, можуть навіть не побачити наступні зміни зі своїми улюбленцями:

Погану роботу підшлункової залози;

Підвищення рівня цукру в крові;

Накопичення токсинів в крові;

Виникнення супутніх проблем, такі як катаракта, шкірний свербіж та інше.

Кішки і собаки, без швидкого і професійного лікування можуть втрачати свідомість, можуть мимоволі мочитися. Цукровий діабет у котів може призвести до летального випадку.

Види цукрового діабету у тварин

Слід зазначити, що цукровий діабет у котів та собак, поділяється на декілька видів. Кожен з них має власні особливості і власну лінію лікування. Сьогодні виділяють такі типи:

Інсулінозалежний діабет. Організм тварини не має можливості самостійно виробляти потрібну кількість інсуліну. Відсутність інсуліну збільшує кількість глюкози в крові. Тому без додаткових уколів тварина не проживе жодного дня;

Діабет другого типу – ознаками ЦД другого типу є резистентність до інсуліну і дисфункція β – клітин. Поступова дегенерація β – клітин відбувається за рахунок посиленого синтезу інсуліну. Незважаючи на назву, лікування проводиться інсуліном.

Вторинний цукровий діабет у собак. Таке захворювання можливо при тривалому лікуванні спеціальними медикаментами. Часто собаки хворіють на діабет після синдрому Кушинга.

Будь-який вид може стати для тваринного справжнім випробуванням, пройти яке можна тільки з допомогою професіональних ветеринарних лікарів і величезним бажанням господарів. Адже саме вони будуть дбати про вихованця, приносити йому якісні медикаменти і правильне харчування.

Лікування – як перемогти цукровий діабет?

Головний принцип лікування цукрового діабету безпосередньо полягає в тому, щоб досягти правильного стабілізації рівня глюкози в плазмі крові. Також необхідно домогтися правельної дози інсуліну в крові. На практиці здається все дуже просто, але насправді це досить складна і копітка справа, що вимагає особливих знань і умінь. І тільки професійний ветеринар здатний прописати подібне лікування.

Перший вид цукрового діабету у собак вимагає уважного і вимогливого підходу. Власники тварин змушені приділяти особливу увагу, знайти відповідну кваліфіковану ветеринарну лікарню, в якій ветлікар зможе прописати правильний комплекс лікування. В основному, коли є діабет у собак, необхідно їм робити укол один раз в день, а ось кішкам іноді доведеться проводити ін’єкцію двічі в день. Лікарі вважають, що домогтися правильної стабілізації глюкози у кішок набагато складніше, ніж у собак.

Не варто нехтувати дієтою. Тут є деякі аспекти, які враховуються для того, щоб підтримувати здоров’я тварин на належному рівні:

Розраховується правильні фізичні навантаження, тому калорійність корму розраховується індивідуально.

Раціон повинен бути правильним і збалансованим, всі поживні речовини повинні бути включені;

Раціон вимагає коригування, враховуючи особливості тваринного, його патології та інше.

Сьогодні ж на ринку продукції для тварин легко знайти самі різні продукти, на будь-який смак і колір. Тому купити потрібний продукт для свого вихованця не складає ніяких труднощів. Виробники пропонують спеціальний корм з лікувальними властивостями, які досягають оптимального ваги тварини, підтримує правильний рівень глюкози в крові.

 

Резюме

В рутинній практиці ветеринарної цукровий діабет у собак та котів не є рідкісним захворюванням, і його клінічні прояви полягають у полідипсії, поліурії, поліфагії, зниження ваги, гіперглікемії та глюкозурії. Незалежно від типу діабету, найкращим методом лікування є інсулінотерапія. Побудова глікемічний кривої допомагає ветеринарному терапевту – ендкринологу оптимально підібрати дозу інсуліну і по можливості уникнути неприємних ускладнень, що виникають при передозуванні або недостатньому введенні інсуліну. Дієтотерапія і фізичні навантаження є важливими допоміжними чинниками терапії. Використання інсулінів пролонгованої дії дозволяє домогтися стабільного перебігу хвороби і відстрочити поява неприємних віддалених наслідків цієї хвороби. У разі виникнення інсулінорезистентності важливо розібратися в причинах, які привели до неї.