Ветеринарные услуги на дому

Трихінельоз

Це хвороба, яку не лікують у ветеринарних клініках, але про яку пам'ятає кожен ветеринарний лікар. Не дивлячись на те, що заразитися ви не зможете ні від собак, ні від котів ми вважали своїм обов'язком розмістити статтю про цю хворобу на сайті нашої ветеринарної клініки.

Трихінельоз це захворювання людей і тварин, збудником якого є круглі глисти трихінел (Trichinella spiralis), його відносять до сімейства Trichinellidae і до підкласу Trichocephalata. Вони живуть в поперечносмугастих м'язах і вражають їх. Зараження цими паразитами відбувається при поїданні погано знезараженого м'яса.

Це захворювання найчастіше реєструють у свиней та щурів, рідше реєструють цього паразита у таких видів як собаки, ведмеді, лисиці, миші і кішки. Можливо це пов'язано з тим, що останні тварини не мають значення в поширенні цієї зарази серед людей і ветеринарні лікарі просто не проводять діагностику у них. Люди хворіють на трихінельоз частіше в тих регіонах, де багато уражених свиней.

Економічні втрати від цієї хвороби величезні: заражене трихінельозом свинячі тушки знешкоджують, що знижує їх цінність, а іноді просто знищують; деяка частка свиней гине від трихінельозу на початку захворювання, інші тварини після зараження погано набирають вагу. Для людей ця хвороба особливо небезпечна, при захворюванні трихинеллезам спостерігаються важкі ускладнення, хвороба переноситься вкрай погано, і значний відсоток хворих гинуть від ураження цим гельмінтозом. Не малі кошти витрачаються на боротьбу із цією напастю, адже вся свинина в обов'язковому порядку підлягає ветеринарному контролю з трихинелоскопией, а це витрати на зарплату ветеринарним фахівцям і обладнання ветеринарних лабораторій.

Збудник трихінельозу це – дуже маленький круглий глист; самець якого досягає всього лише 1,4 - 1,6 мм довжини тіла і 0,04 мм ширини, самки більші і виростають в середньому до 3 - 4 мм в довжину і 0,06 мм в ширину. Травна система складається умовно з двох відділів: перший відділ утворений суцільний трубкою, а от наступний відділ утворюється одношаровим епітелієм. Самки цих черв'яків не виділяють яйця вони як не дивно живородні. Їх вульва відкривається в передній частині тіла. Самці не мають спікул ззаду у них в кінці клоаки є два сосочки.

Статевозрілі паразити живуть в тонкому відділі кишечника і вони іноді носять назву кишкових трихинелла, личинкова стадія цих гельмінтів проникає в поперечно смугасту мускулатуру, і там деякий час паразитує, потім організм їх інкапсулює, після чого вони знаходяться як би в анабіозі і чекають коли ці м'язи потраплять до кого-то в шлунок.

Новонароджені трихінел (личинкова стадія) мають розміри 0,08 - 0,12 мм довжини і 0,006 мм ширини тіла; передня частина їх має стилет. Після попадання в м'язи вони виростають до 0,1 - 1,15 мм, згортаються спіраллю після чого покриваються капсулою яка буде захищати їх від впливу агресивних факторів.

Як розвивається збудник трихінельозу. Практично всі види ссавців, в тому числі і людина можуть хворіти цим захворюванням. Все починається з поїдання ураженого м'яса на трихінельоз, в ньому знаходяться личинки глиста покриті захисною капсулою. Після поїдання це м'ясо природним порядком потрапляє в шлунок, де на нього починає діяти шлунковий сік. Активні компонентом шлункового соку є соляна кислота і ферменти, зокрема трипсин, після дії цих речовин капсула яка оточувала паразита перетравлюється, і личинка так сказати стає вільною, вона досить маленька, довжиною не більше одного міліметра. Після шлунку їжа разом з личинками надходить у тонкий відділ кишечника, личинки затримуються в його початкових відділах - дванадцятипалій і порожній кишці, тут вона активно живиться і збільшується в розмірі, для того що б вирости і стати статевозрілим паразитом, їм вистачає двох днів, тобто в середньому через дві доби після поїдання инвазированого погано обробленого м'яса личинки перетворюються в дорослих статевозрілих паразитів які починають активно розмножуватися. Після парування самці гинуть, а запліднені самки за допомогою спеціальних утворень на передній частині тіла проникають в слизовий шар кишечника де найчастіше знаходять либеркюнові залози, хоча можуть і просто зміцниться між ворсинок, частина самок може проникнути ще глибше в слизову і повністю зануритися в неї, деякі особини можуть навіть зайти в лімфатичні судини і брижові вузли, так само фіксуються випадки коли самки трихинелла проникали в черевну і грудну порожнини.

Через 5 – 6 днів самки готові до пологів, як ми писали ранні трихінел живородні, кожна самка виношує величезна кількість дрібних личинок від півтори тисячі до десяти тисяч штук, які масово народжуються, і мігрують в лімфатичну систему. Самки після закінчення виділення личинок на двадцять п'ятий сорок п'ятий день після потрапляння в організм нового господаря, гинуть і виходять з кишечника з калом.

Новонароджені личинки з лімфатичної системи потрапляють у кровоносне русло, і за допомогою крові мігрують по всьому тілу, органами мішенями для них служать поперечно-смугасті м'язи, але також личинки можуть зустрічатися і в салі, хоча найбільше їх у великому грудному м'язі і стравоході. Вони впроваджуються під сарколемму м'язових волокон і починають рости, як ми писали вище після закінчення росту ці паразити згортаються в компактну спіраль і інкапсулюються. В такому вигляді вони зберігають життєздатність заражати дуже довго , до 25 років, після поїдання м'яса зараженої тварини личинки перетворюються на статевозрілих черв'яків і повторюють цикл своїх батьків який був описаний вище.

У біологічному плані це захворювання по-своєму є унікальним, так як дефинитивным і проміжним господарем паразита є одна і та ж тварина (або людина).

Свині інфікуються цим захворюванням частіше всього поїдаючи хворих щурів та завдяки канібалізму. Люди хворіють цією хворобою після використання сирого або не доготованого м'яса хворих тварин.

Санітарна значимість для людей. Люди можуть заразитися лише при поїданні м'яса хворих тварин. Трихінельоз - осередкове захворювання, але на жаль люди хворіють їм не рідко, зустрічається воно практично на території всієї Європи, і так само на інших континентах.

Масове захворювання людей найчастіше спостерігаються при вживанні в їжу мяса що не пройшло трихинеллоскопию та було погано приготоване (найчастіше свинини), наприклад, домашня шинка, шашлики, більшість такі випадки на жаль спостерігаються в сільській місцевості, де громадяни забивають самостійно тварин, і вживають м'ясо без ветеринарної експертизи, наприклад масові ураження людей на весіллях чи інших заходах у сільській місцевості.

Епізоотологія трихінельозу. Це захворювання вражає всіх м'ясоїдних тварин і більшу частину всеїдних. Найчастіше трихінельоз знаходять у кішок, собак, вовків (до 95% популяції останніх вражені).

Личинки трихинелла дуже стійкі в навколишньому середовищі. Так в процесі звичайного гниття м'яса на повітрі вони зберігають життєздатність протягом ста двадцяти днів, але якщо туша гниє в воді ці паразити гинуть набагато швидше. При приготуванні м'яса вони гинуть вже при + 70 градусах, заморожування ж при -10 градусах ніяк не погіршує життєздатність паразитів. Слабкі розчини солі і звичайне копчення їх не вбиває. Щури є дуже ефективним розповсюджувачем цього глиста, так собаки, кішки, вовки як правило залишаються просто носіями інфекції, а ось пацюки досить часто гинуть і стають поживою інших тварин, в тому числі і свиней. Тому якщо у вогнищі інфекції не провести якісну дератизацію, позбутися від інфекції буде дуже складно. Як вже говорилося вище, найчастіше люди інфікуються від свиней, а джерелом зараження свиней є трупи щурів, мишей, а іноді і боенскі відходи, тому прибравши гризунів з територій ферм і не допускаючи згодовування тваринам не знезаражених відходів, можна врятувати людські життя.

Чому ж трихінел такі небезпечні?. Патогенним дією володіють як дорослі особини, так і їх личинки. Дорослі трихінел виділяють сильні токсини (по суті продукти життєдіяльності). Личинки є сильними подразниками, при міграції в м'язову тканину вони травмують тканини, викликаючи масові крапкові крововиливи і руйнування органів, що призводить до порушення функцій цих органів і всього організму в цілому, хворий відчуває сильний біль. Так само трихінел можуть инокулировать патогенних бактерій.

Смертельна доза для різних видів відрізняється, так для людини це 5 личинок на 1 кг. Живої ваги свині гинуть від 10 шт. на кілограм, ну а для щурів ця цифра сягає 30-ти личинок на один кілограм гризуна.

Патанатомічні зміни при трихінельозі залежать від стадії хвороби. М'язові волокна, в які проникли личинки трихинелла, веретенообразно розширюються поперечна смугастість їх поступово зникає; збільшуються ядра; м'язова речовина перетворюється в зернисту масу. Личинки трихинелла ростуть, і навколо них поступово з'являється сумка, яка утворюється за рахунок ущільнення сарколеми і розвитку сполучної тканини. Личинки ростуть в м'язовій тканині протягом двадцяти тридцяти днів, після чого починають спірально згортатися, а капсула як би замуровує її. Через кілька місяців (5 - 6) ця капсула вапнується.

Трихінели виявляються найчастіше в діафрагмі, м'язах язика, гортані, міжреберних, грудних; іноді їх знаходять у паренхіматозних органах і в салі свиней.

Симптоми трихінельозу проявляються зазвичай на 3 - 5-й день після зараження, у тварин вони реєструються при сильній інвазії, людина відчуває захворювання і при поїданні одиничних паразитів. У свиней спостерігається підвищення температури тіла, диспепсія, можлива блювота. Свині виснажуються, нерідко гинуть на дванадцятий, п'ятнадцятий день хвороби. Але частіше хвороба приймає хронічний затяжну форму, спостерігаються сильні м'язові болі сильне схуднення дуже малорухливі свині лежать з витягнутими кінцівками, при цьому дихання поверхневе, набряки повік і кінцівок. Хвороба триває до півтора місяця, і закінчується, коли всі личинки трихинелла інкапсулюються.

Люди хворіють більш гостро, спостерігається гарячка, розлади шлунково-кишкового тракту, набряки обличчя і особливо повік, хворобливістю м'язів. Трихінельоз, з огляду на схожість клінічних ознак, нерідко приймають за черевний тиф. Хвороба триває 3 - 6 тижнів і не рідко закінчується смертю.

Діагностика трихінельозу має практичне значення при дослідженні свинячих туш, використовується спеціальний метод, який називається трихинеллоскопия. Техніка його проста і при наявності трихинеллоскопа або мікроскопа може бути виконана ветеринаром в будь-яких умовах. Зовнішній вид трихинелла під мікроскопом специфічний, і будь-ветеринарний експерт зможе їх розпізнати.

Для аналізу беруть проби свинячого м'яса з ніжок діафрагми вагою не більше 80, після чого їх подрібнюють до розмірів з пшеничного зерна, розкладають ці шматочки рядами між двох товстих склом компрессориума і переглядають потім під малим збільшенням (40 - 50 разів) мікроскопа. На великих м'ясокомбінатах можуть використовувати спеціальні методи збагачення, що б можна було досліджувати проби від багатьох туш одночасно.

Трихінельоз: профілактика. В цілях запобігання від зараження людей і запобігання поширення трихінельозу, всіх свиней, диких кабанів і ведмедів, котрих вбивають на м'ясо, досліджують на трихінельоз. Організація обов'язкового огляду м'яса свиней на трихінельоз - одне з найважливіших профілактичних заходів. У Києві перевірити м'ясо на наявність цих паразитів ви можете в будь-ветеринарної лабораторії ветсанекспертизи які знаходяться на ринках.

Коли Німеччина після багатьох років відсутності захворювань було скасовано обов'язкове дослідження м'яса, спалахнула епідемія трихінельозу; захворіло 400 осіб, 40 з них померли (Е. Н. Павловський).

Туші свиней, уражених трихінельоз, ні в якому разі не повинні вживатися в їжу. Їх необхідно знешкоджують (проварюванням у спеціальних котлах при бойнях), а при інтенсивному ураженні знищують.

;